Kam skirta ši vakcina?

Comirnaty vakcina skirta 16 metų ir vyresnių asmenų aktyviajai imunizacijai, siekiant išvengti COVID-19 ligos, sukeltos SARS-CoV-2 viruso.

Kas yra anafilaksija?

Anafilaksija – ūmiai besivystanti alerginė reakcija, pasireiškianti po kelių minučių alergenams patekus į organizmą. Anafilaksija labai tikėtina, jei po kontakto su alergenu pasireiškia visi trys kriterijai:
1) Simptomai atsiranda labai greitai ir minučių bėgyje blogėja;
2) Pasireiškia gyvybei grėsmingas kvėpavimo takų spazmas ir/ar kraujotakos problemos (staigus arterinio kraujospūdžio kritimas daugiau nei 20 proc. nuo apatinės žmogaus normos);
3) Odos ir/ar gleivinės simptomai (paraudimas, dilgėlinė, tinimai) ir /ar pasireiškia ūminiais virškinamojo trakto simptomais (vėmimas, viduriavimas).

Kokios rekomenduotinos apsaugos priemonės prieš skiepijimą?

Specialaus pasiruošimo prieš Comirnaty vakciną – nereikia. Dėl galimos anafilaksijos rizikos po skiepo, turėtumėte būti stebimas/a 15 minučių.

Ar galima skiepytis, jei praeityje buvo anafilaksija po kitų vakcinos/ų, medikamento/ų ar maisto?

Jei praeityje po vakcinos, medikamento ar maisto patyrėte anafilaksiją –  pasikonsultuokite su gydytoju alergologu.

Jei po pirmos Comirnaty vakcinos dozės pasireiškė anafilaksija – antra dozė negali būti leidžiama.

Jei po maisto, vaistų ar kitų alergenų nepatyrėte anafilaksijos – Comirnaty vakcina skiepytis galima.

Aš esu alergiškas antibiotikams, ar galiu skiepytis Comirnaty vakcina?

Tiek Europos Vaistų Agentūra, vakcinos gamintojai, anglų Nacionalinė Sveikatos Tarnyba teigia, kad alergija penicilinų ar kitų grupių antibiotikams nėra kontraindikacija skiepytis Comirnaty vakcina (išskyrus atvejus, kai pasireiškė anafilaksija).  Gamintojas teigia, kad vakcinos gamybos metu yra naudojamas kanamicinas, bet šis antibiotikas galutiniame produkte nėra aptinkamas. Jokie kiti antibiotikai nėra naudojami gaminimo proceso metu.

Aš esu alergiškas medikamentams, ar galiu skiepytis Comirnaty vakcina?

Lengvos ir vidutinio sunkumo alerginės reakcijos į medikamentus nėra kontraindikacija Comirnaty vakcinai. Jei po vaisto patyrėte anafilaksiją (sunki alerginė reakcija) – Comirnaty vakcina skiepytis negalima.

Aš esu alergiškas maistui, ar galiu skiepytis Comirnaty vakcina?

Gamintojai teigia, kad vakcinoje ar jos gaminimo procese nenaudojamas gliutenas, soja, kaušinis. Ankstyvose vakcinos gaminimo stadijose naudojami karvės pieno komponentai. Vakcinos sudėtyje esantys lipidai yra išgaunami ir augalų ar yra dirbtinai susintetinti. Alergija maistui nėra kontraindikacija vakcinai. Išimtis maisto produkto/ų sukelta anafilaksija.

Aš esu alergiškas lateksui, ar galiu skiepytis Comirnaty vakcina?

Vakcinos flakoną, kuriame yra kelios dozės Comirnaty vakcinose dengia guminis dangtelis, sudarytas iš bromobutilo. Gamintojas teigia, kad guminio dangtelio sudėtyje latekso nėra. Todėl asmenys turintys alergiją lateksui skiepytis gali.

Pastaba: jei esate alergiškas/a lateksui – įspėkite medicininį personalą, nes lateksas gali būti naudojamas skiepijimo metu (pvz. slaugytojo naudojamos pirštinės).

Aš esu alergiškas polietilenglikoliui (PEG), ar galiu skiepytis Comirnaty vakcina?

Polietilenglikolis yra Comirnaty vakcinos sudedamoji dalis. Ši medžiaga dažnai naudojama medikamentų gamyboje, kosmetikoje. Tikra alergija polietilenglikoliui yra labai reta. Kliniškai alergiją PEG galima įtarti jei pasireiškia nepaaiškinamos anafilaksijos ar anafilaksiją sukelia daug skirtingų grupių medikamentų.

Jei jums nustatyta alergija polietilenglikoliui – skiepytis Comirnaty vakcina negalima. Gamintojas teigia, kad kai kurie (patyrę lengvesnius PEG sukeltus alerginius simptomus) galėtų būti skiepijami alergologo priežiūroje. Tiems, kam PEG sukėlė sunkesne alergines reakcijas rekomenduojama palaukti kitų gamintojų vakcinų (tikėtina, kad jų sudėtyje nebus PEG).

Daugumoje vakcinų naudojama kita į PEG panaši medžiaga – polisorbatas 80, kuriai taip pat gali išsivystyti alergija. Dėl struktūrinio panašumo, jei jūs esate alergiškas/a polisorbatui 80 alerginę reakciją gali sukelti ir PEG. Tokiu atveju rekomenduotina prieš skiepijamasi pasikonsultuoti su gydytoju alergologu ir klinikiniu imunologu ir aptarti ar galite skiepytis.

Kada dar negalima skiepytis Comirnaty vakcina?

Gamintojai nurodo, kad negalima skiepytis jei yra nustatytas padidėjęs jautrumas (alergija) bet kuriai vakcinos sudedamajai medžiagai.  Šiuo metu nėra duomenų, kad kitos Comirnaty vakcinoje naudojamas medžiagos (be PEG) galėtų sukelti alergines reakcijas.

Kokios dažniausios nepageidaujamos reakcijos pasiskiepijus Comirnaty vakcina?

Dažniausios, pasireiškiančios dažniau nei 1 iš 10 žmonių nepageidaujamos (tačiau ne alerginės) reakcijos yra injekcijos vietos skausmas, galvos skausmas, sąnarių/raumenų skausmas, nuovargis, karščiavimas (dažniau po antros skiepo dozės).
Dažnos pasireiškiančios nuo 1 iki 10 proc. paskiepytų žmonių yra pykinimas ir injekcijos vietos paraudimas.
0,1 – 1 proc. pasireiškia limfmazgių padidėjimas, nemiga, galūnių skausmas, bendras negalavimas, niežulys injekcijos vietoje.
Retai – 0,01-0.1 proc. vakcinuotų asmenų pasireiškė periferinis veido paralyžius.
Anafilaksijos pasireiškimo dažnis šiuo metu nėra žinomas.

Noriu daugiau informacijos apie Comirnaty vakciną.

Naudingos nuorodos:
1) Gamintojo teikiama oficiali informacija, prieinama ir lietuvių kalba (reikia pasirinkti regioną): https://www.comirnatyglobal.com/

2) Europos Vaistų Agentūros teikiama Comirnaty vakcinos preparato charakteristikų santrauka (lietuvių kalba): https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_lt.pdf

3) Europos Vaistų Agentūros pasisakymas dažniausiai su vakcina siejamais klausimais (anglų kalba):  https://www.ema.europa.eu/en/documents/smop-initial/chmp-summary-positive-opinion-comirnaty_en.pdf

4) Valstybinės Vaistų Kontrolės Tarnybos teikiama informacija: https://www.vvkt.lt/index.php?2682683015

5) Anglų Nacionalinės Sveikatos tarnybos informacija alergiškiems žmonės: https://www.sps.nhs.uk/articles/advising-individuals-with-allergies-on-their-suitability-for-pfizer-biontech-covid-19-vaccine/

Paruošė gyd. alergologas ir klinikinis imunologas Linas Griguola